Norge sitter fast i gamle møteformater. Norges ledere har møter i klasseromstil og er lite nytenkende i forhold til å formidle budskapet sitt på andre måter, mener Meeting Professionals International (MPI).
Publisert: 18.08.2010 kl. 11:31
Organisasjonen er møtebransjens sentrum for faglig oppdatering og ny metodikk, og er opptatt av at møtevirksomhet skal gi merverdi i alle sammenhenger. Slik det er i dag, er mange møter og seminarer bare bortkastet tid.
Tradisjonelle møteformater
- Vi er dårlige på å tenke nytt når det gjelder møteformater, sier Edgar Valdmanis, markedsdirektør i Den Norske Dataforening og styremedlem i MPI Norge.
- På skolebilder fra Victoriatidens England står læreren fremst i rommet og snakker, mens elevene sitter pent på rekke og rad bakover. Slik sitter vi fortsatt på et flertall av møter og seminar, fortsetter han.
- Bare det å foreslå runde bord er revolusjonerende i Norge, enda det beviselig gir bedre kommunikasjon mellom deltakerne, og muligheter for bedre spørsmål og andre tilbakespill til foredragsholderen. I visse tilfeller er tradisjonelt klasserom godt egnet som møteformat, men i mange tilfeller vil man høyne verdien for deltakerne ved å vurdere andre alternativer. Økt verdi for deltakerne er lik økt verdi for den arbeidsgiveren som betaler for tid og deltakelsen, mener Valdmanis.
Styreleder i MPI Norge, Bjørn Lindebrekke ser de samme tendensene.
- Min oppfatning er at vi fortsatt evaluerer tilfredshet fremfor læring og oppnådd resultat. Ved evaluering blir du ofte spurt om du likte foredragsholderne og om maten smakte bra i stedet for hvilket utbytte du sitter igjen med.
Han hevder videre at den norske møteindustrien ikke er rigget for å ta i mot nye og annerledes formater, man er utstyrt for å sette opp klasseroms/kinooppsett.
- De fysiske møtene vil aldri opphøre, selv etter den digitale endringen vi har gjennomgått de siste årene. God møteplanlegging krever kunnskap, noe vi ikke har fokusert så mye på i Norge. Det er viktig at også nordmenn følger med på trendene innen møteformater slik at vi kan holde møter med best mulig resultat.
Møteindustrien i vekst
Møteindustriener ikke en samlet bransje, men MPI Norge er i vekst. Potensialet er stort for økt bevisstgjøring, mener Lindebrekke. I tillegg gir det økt verdi for alle gjennom større nettverk slik at man kan dele kunnskap. Du får bare igjen det du selv gir, og må bidra selv for å få noe igjen. Vil du bygge opp ditt eget nettverk, starter MPI opp fagmøtene etter sommerferien 25. august med temaet “Er du godt nok synlig på nett?”.


