14 nasjoner til Andøya

I morgen møtes elever og lærere fra 14 nasjoner på Andøya Rakettskytefelt for å konkurrere om Europas beste CanSat brusboks-satellitt.

En CanSat er en satellittmodell som skal passe inn i en brusboks, og som inneholder instrumenter og kommunikasjonssystem som i virkelige satellitter.



Satellittmodellene skal skytes opp neste uke, og så utløses fra raketten for så å sveve tilbake til bakken i fallskjerm. På vei ned skal den gjøre ulike målinger som sendes til en bakkestasjon.



Elevene ved skolene rundt om i Europa har brukt vinteren til å lage instrumenter, programmere og teste sine CanSat-er som altså skal skytes opp neste uke.



Under konkurransen på Andøya vil alle lagenes innsats og resultater bli vurdert av en internasjonal jury som skal kåre den europeiske vinneren.



Heimdal videregående skole i Trondheim skal representere Norge i konkurransen.



CanSat er blitt et internasjonalt vellykket og billig konsept for å kunne tilby studenter og elever et spennende og lærerikt ”rom-prosjekt”, og for å skape økt interesse for realfagene og teknologi.



Det er NAROM (Nasjonalt senter for romrelatert opplæring) som er arrangør for denne europeiske konkurransen etter oppdrag fra europeiske romorganisasjonen ESA. Også Norsk Romsenter bidrar i prosjektet, og representanter både fra ESA og Norsk Romsenter kommer til Andøya neste uke for å bidra med forelesninger og veiledning.



CanSat aktivitetene gir elevene muligheten til å skaffe seg sine første praktiske erfaringer med jobbing innenfor et romrelatert prosjekt. Prosjektet er i tråd med NAROM og ESAs felles strategi om å inspirere elever til å velge teknologi og realfag for å sikre tilgang på fremtidig arbeidskraft innenfor henholdsvis norsk og europeisk romvirksomhet.



I tillegg til å konkurrere om Europas beste CanSat, skal deltakerne også på hvalsafari under deres opphold på Andøya neste uke.

 
VOL oppfordrer leserne til debatt! Du kan kommentere med din bruker på Disqus, facebook og andre sosiale medier, eller som gjestebruker. Alle innlegg må godkjennes av en moderator før publisering i debatten. Det skal gå raskt på dagtid, men kan ta noe lengre tid på kveldstid.

VOLs debattregler:
1. Signer innlegget ditt med fullt navn.
2. Vi har ytringsfrihet, men ingen ytringsplikt. Trakassering, trusler eller hatske meldinger blir ikke godkjent. Det samme gjelder svært usaklige innlegg.
3. Forøvrig oppfordrer vi til en saklig og respektfull tone i debatten.

Disqus
(Foto: Trond Abrahamsen)

Foto: Trond Abrahamsen

Avinor planlegger utvidelse på Andenes:

Bygger ut flyplassen

Økt trafikk og behov for økt kapasitet for å håndtere direkteruta mellom Andenes og Oslo gjør at Avinor planlegger millioninvesteringer i terminalbygget på Andenes.

- Tapt uskyld

VOLs reisende Bernt har besøkt Phnom Penh i Kambodsja på sin store Asia-reise.

Muntert gjennom Nyksund

I fjor var det første gang på 40 år at det gikk et 17. mai-tog gjennom Nyksund. Se bildene fra årets feiring her!

17. mai-feiring

Nasjonaldagen i Bø

Slik så det ut på Straume og i Hovden på nasjonaldagen.

Filmet kampen
mot storkveita

I 45 minutter kjempet Andre Jacobsen for å få den 99 kilo tunge kveita opp fra dypet.

Lokalhistorie på nett

Visste du at Sortland hadde et aktivt musikkmiljø allerede på 1800-tallet? Museum Nord jobber med å gjøre gamle fotosamlinger fra blant annet Sortland tilgjengelig på nett.

Åpnet Ole Nilsens plass

Minnebauta avduket på Nordmela på nasjonaldagen.

Fotografens nasjonaldag

Fotograf Ove Aalos bilder fra Sortland på 17. mai.

Stoppet trafikken i Dublin

Vesterålinger i utlandet ferier også.

Veps forårsaket utforkjøring på Andøya

Kjørte på hodet i grøfta, dro videre på jobb.