Fungerende lensmann Bjørn Johansen er glad for at problematikken rundt "fest på lokalet" tas opp til debatt.
Publisert: 18.01.2010 kl. 18:27 , Endret: 18.01.2010 kl. 18:32
Lensmann Bjørn Johansen lar det skinne gjennom at han gjerne ser at det strammes inn på måten UL Midnattsol arrangerer sine fester.
- Selv om det har vært vanlig å arrangere fest på denne måten i flere tiår, så er det noen regler som er absolutte: Det er overhodet ikke lov til å nyte alkohol på en offentlig fest. Det gjelder om så deltakerne er aldri så mye over 18 år. På slike fester kan det være satt en 16 års aldersgrense, og det er et sterkt signal om at det ikke skal nytes alkohol der.
- Vi har imidlertid regler som gjør at man kan søke ambulerende bevilling. Da har arrangøren samme rett og plikt i forhold til skjenking som et "vanlig" utested. Det er imidlertid svært sjelden vi får inn slike søknader, sier Bjørn Johansen.
- Kan jeg for å omgå reglene om skjenking invitere mine 400 "nærmeste venner", og kalle det et sluttet lag?
- Jeg vet ikke hvordan din vennekrets ser ut, men for meg så høres dette tvilsomt ut. Et sluttet lag er eksempelvis når du skal feire stort, og det blir for trangt hjemme hos deg. Jeg vet at det er noen som spekulerer i dette, men for meg høres det tvilsomt ut at UL Midnattsol kan operere på denne måten, sier lensmannen. Han hilser utspillet fra kulturavdelingen i Bø kommune velkommen.
I Alkoholloven står det blant annet å lese om "sluttet lag":
”Deltakerne må ha en eller annen tilknytning til den som inviterer til selskapet og til hverandre. Det er ikke tilstrekkelig at en før skjenking begynner, skriver seg på en liste eller kjøper billetter. Det gjelder ikke at antall gjester er begrenset, eller at innbydelsen i et avertissement er betegnet som ”sluttet selskap”. Klubber og lignende med begrenset medlemskap kan ikke i seg selv regnes som sluttet selskap.”
Diskuter denne saken
Innsendt av Karin Gjertsen 21.01.2010 23:52:43 Varsle!
Må forsvar Bjørn Johansen: husk at han har et arbeid å utfør etter oppfordring fra publikum! og det blir feil å angrip han!!!
D e di som hessa opp i bakgrunnen som e "synderan" Her e mange "gledesdræpera" som ikkje klar å ha d arti på fest på ainna måte enn å sett å følg med ka andre foretar sæ. Vi har fleire enn en lensmann rundt omkring i bygden våres !!!Innsendt av John Kyrre Ellingsen 20.01.2010 18:43:58 Varsle!
Vet ikke helt om herr Bjørn Johansen har skjønt dette, men det er visse ting man ikke rokker ved her i samfunnet, uansett om du er aldri så mye lovens lange arm eller ikke. Tradisjoner som er godt og alment ivaretatt av både ungdom og foreldre OG politi opp gjennom alle tider. Nå kommer denne autoritetspersonen og skal stoppe dette. Egentlig synd at vi har slike folk her i samfunnet, folk som ikke klarer å la ting være slik de alltid har vært, bare fordi de har funnet en ny ting de kan bestemme og regulere. Husk på at i livet til en politimann finnes det ikke mye rom for humor og glede. Bare skepsis og fordommer. Jeg håper visse mennesker tar til fornuft her, og lar ting være som de alltid har vært, i stedet for å rive fra hverandre en av de få tingene som faktisk samler samfunnet til skøy og moro ilag.
Innsendt av Odd-Johann Klingberg 20.01.2010 16:40:28 Varsle!
Har du glemt at du selv har vært ung Bjørn Johansen?
Så snart vanlige folk får utdelt en politidrakt er det visst fritt frem for å ødelegge det som folk flest liker. Er det ikke liksom folket som skal tjenes? B.J har overhodet ikke beina plantet på landjorda. Dette øker jo politiets fallende popularitet. Garantert!Innsendt av Jan Søberg 19.01.2010 22:02:33 Varsle!
Det eneste politiet kan er og forfølge saker som andre har lagt i hendene på Dem. En slik sak er å ligge bak buskene å ta de som kansje kjører 5 km. over fartsgrensa, her slipper de og anstrenge seg,synderene kommer til dem.
Prøv å finn noe viktigere å komentere. Maktarroganse og etterpåklokskap kan vi være foruten.Innsendt av Svein -olaf Hansen 19.01.2010 20:02:45 Varsle!
Nå syns æ det går for langt, her prøv man å skal holde liv i grendehusene på bygdene så prøv det offentlige å sette kjæpper i hjulene for å få lagt ned den aktiviteten som er igjen på bygdene.
Hadde man kunnet gått til streik for å få penger fra staten til drift av grendehusene skulle vi kun ha drevet med ungdomsarbeid,gudstjeneste,jultrefæst og lignende,men desverre det blir lite til drift av grendehusene.Syns bygdefæstene er et fin aragement hvor voksene og ungdommer er sammlet.Kansje lovens lange arm har meir å ta fatt i en di stakkars bygdefæstene som er noen få ganger for året.Innsendt av daniel erstad 19.01.2010 15:06:50 Varsle!
må si meg enig i at bygdefest på lokalet er noe politiet neppe kommer til å bli kvitt. disse ungdomsfestene er da vitterlig akkurat de samme som politibetjentene selv gikk på i sin ungdom, men de er vist blitt mye "farligere" å gå på høres det ut som.
spør du meg er det lett for kua å glemme at den har vært kalv. la sandnesfesten være som den er og vær heller tilstede for å passe på at ting ikke går over alle støvelskaft så blir alle parter tilfreds skadebegrensing er bedre enn forbud.Innsendt av Henrik Nørve 19.01.2010 11:25:22 Varsle!
Nå må du slutt å tulle.
Det er mye bedre at det er bygdefester der man har kontroll på ungdomen, det blir ikke noe mindre drekking selv om de nekter ungdom å dra ditt å gjør det.Da blir det bare mer privatfesta og meir husbråk, da blir også mer for politi å gjør når naboene begyner å klage.Så Bjørn, prøver du å lage deg ekstra arbeid?Redd for at det skal bli lite overtid?Innsendt av didriksi 19.01.2010 08:23:53 Varsle!
la nu midnattsol få ha fæstan sine..
Ska du vær kjeint som deinn politimannnen som ødela bygdafæstn? De har bra me vakthoill, og dettan e nåkka som har vart i generasjona, ikje bære nån tiår.. Tenkt dåkker hadd aindre og vektiare teng å bruk ti på einn akkurat dettan. F,eks : voill, narkotia, seksuelleovergrep. Bruk nu buskjette på nå ainna einn en bygdafæst i aillefaill.. Ta dæ sammen.!

