Jungeltelegrafen

Fikk ikke bombesjokk

Seismikkfartøyet "Geo Pacific" utenfor Vesterålen sommeren 2009. Foto: Kjartan Mæstad

Havforskningsinstituttet konkluderer med at fangstene ikke ble særlig redusert som følge av seismikk utenfor Vesterålen og Lofoten i fjor.

Knut Ivar Aarstein

Publisert: 02.03.2010 kl. 11:32 , Endret: 02.03.2010 kl. 14:54

Tirsdag la Havforskningsinstituttet frem en stor rapport som avdekker at seismikkaktiviteten i fjor faktisk gav både økte og reduserte fiskefangster.

For noen arter ble fangstene mindre, mens for andre arter økte faktisk fangstene i forbindelse med aktiviteten. Det ser ifølge Havforskningsinstituttet ut til at seien delvis kan ha trukket ut av området, mens andre arter ser ut til å ha blitt værende, konkluderes det.

Dette er hovedresultatene etter at Havforskningsinstituttet sommeren 2009 forsket på effektene av seismikk utenfor Vesterålen på oppdrag fra Oljedirektoratet.

Undersøkelsen gir ifølge forskerne klare tegn på at fisken reagerte på lyden fra seismikkanonene. Den mest sannsynlige forklaringen på både økte og reduserte fangster for ulike arter og fiskeredskaper er at lydbølgene fra seismikken stresset fisken, noe som førte til at den svømte mer. Dette forklarer for eksempel hvorfor det gikk flere blåkveiter i garn, samtidig som linefangsten av samme art gikk ned, forklares det.

Kostnadsrammen for konsekvensundersøkelsen som er gjort i forbindelse med seismikkundersøkelsene har kostet rundt 25 millioner kroner.

Datainnsamlingen ble gjennomført et område på rundt 15 ganger 85 kilometer av området utenfor Vesterålen som kalles Nordland VII. Perioden var valgt etter råd fra Fiskeridirektoratet, Havforskningsinstituttet og fiskernes organisasjoner i Nordland og Troms, slik at den kunne legges til en periode hvor seismikken var minst mulig til ulempe for fiskeriene og for å unngå gyteperioder.

Forskerne ønsket å undersøke hva som skjedde med fiskeartene som oppholder seg i området det ble "skutt" på. Havforskningsinstituttets undersøkelser startet 12 dager før seismikken begynte og pågikk i 25 dager etter at seismikkaktiviteten var avsluttet.

Les mer om rapporten her.

Diskuter denne saken

Innsendt av Per Bruun 03.03.2010 03:35:55 Varsle!

Er basert i hovedsak på innrappotering fra fiskere. Og Deres uttaleser om "svart" hav. Denne rapportener er den første som direkte er knytt opp til seismikk. Og selvfølgelig er det mulig å vri denne rapperten til egen "vinning"

Vikten har jo selv uttalt flere ganger at seismikk har stor skadevirkning, selvfølgekig nå når hans påstander trekkes i tvil så reises det bust fra den kanten. Da de foreløpige utsagn kom for noen mnd siden, så ble de bare avfeid fra Vikten. Med vent til den endelige kommer ut, når nå den forligger og på store områder ikke er i sammsvar med overbevisningen så er svaret at den skal saumfares for evnt. hull. Eller for å si det rett. De og den som har hevdet stor skadevirkning og nå fikk et problem, må saumfare rapporten for å finne noe å kverulere over. Ja det er sikkert bare de korte trekk som nevnes i alle artiklene om rapporte, men det forandrer ikke det faktum at skadevirkningene er langt mindere enn mynten tilsier. Utdrag er noe som blir brukt i alle sammenhenger også fra rapporter, men utdragene gjennspeiler de fleste fakta. Mennesker og dyr reagerer forskjellig på lyd, samme gjør fisk. At det er skadevirkninger er vel nærmest avlivet i rapporten, men at seismikk skremmer står like fast, dog langt mindre enn tidligere anntatt. Og det meste tidligere er rapport fra fiskere. Lurer på om det er ukjent for fiskerne at fisken flytter på seg!

Innsendt av Per-Roger Vikten 04.03.2010 13:51:30 Varsle!

Rapporten fra 90-tallet er ikke noe fiskere har rapportert inn, det er en rapport utarbeidet av forskere fra Havforskningsinstituttet i forbindelse med seismikkvirksomhet omkring Nordkappbanken.

Du må også være snill å fortelle hvor jeg "reiser bust" i mitt innlegg. Nå tror jeg du skal ta en liten "time-out", og lese gjennom innleggene til personer som har en annen mening enn deg, det blir jo for dumt å tyde min kommentar som at jeg reiser bust !

Og det som foregår i havet når det gjelder fisk, både under seismikkvirksomhet og ellers er overhodet ikke ukjent for fiskerne. Vi er alle klar over at fisk er utstyrt med spord.

Så, atter en gang, jeg skal få tak i rapporten, sette meg ned og lese den i ro og mak, og så konkludere på grunnlag av hva som står i den.

Inntil da har ikke jeg noe som helst grunnlag for å uttale meg bastant om hverken det ene eller andre i den forbindelse.

Innsendt av Per Bruun 02.03.2010 13:01:44 Varsle!

Da kan en vel si at det meste som fiskerne har klaget over i en årrekke, er blåst ut av sine dimmisjoner. De har altså vært i helt andre dimmisjoner når de har hevdet stor skremmeefekt fra seismikk. Mynten om den er da herved avkrevtet. Alså så får vi bare bekreftet den tidlige anlysen som tilsa liten skremnmeefekt Bare smårester gjenstår. Tru om de også blir som sagnet om fjæra som ble til sju høns?

Innsendt av Per-Roger Vikten 02.03.2010 16:44:41 Varsle!

Det foreligger jo en rapport fra 90-tallet som sier noe annet, som også kommer fra Havforskningsinstituttet.

Hva skal man tro ?

Uansett, jeg skal få tak i rapporten, og sette meg ned i ro og mak for å lese den, så får jeg konkludere på det grunnlaget, det virker litt underlig å uttale seg bastant på grunnlag av oppslag i media, det er vel i hovedsak utdrag fra rapporten som kommer frem her.

 

Skriv din kommentar

Tittel *

Kommentar *

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Vesterålen Online ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Reisebrev

Etiopiske netter

Den afrikanske natten kommer smygende ved syvtiden om kvelden. Temperaturen synker med noen grader, og plusselig er det bekmørkt. Hva gjør man så i en middels stor Etiopisk by om natten? Les mer

Rekordår for reiselivet

Overnattingsbedriftene i Nord-Norge hadde drøyt tre millioner overnattinger i 2011. Det er nesten ti prosent mer enn året før. Les mer

Avskiltet bil - mistet lappen

På Sortland mistet tre bilførere lappen etter å ha kjørt for fort. På Melbu ble det avskiltet bil, skrevet gebyrer og gitt advarsel. Les mer

Stakk fra regninga

En vanskelig drosjepassasjer på Andenes kan vente seg anmeldelse. Les mer

- Burde avklart det i valgkampen

John Danielsen (Ap) er skuffet over at ordfører Jørn Martinussen (ØTL) åpner for debatt om kommunesammenslåing kort tid etter valget. – Dette er tanker som indirekte handler om å legge ned sin egen kommune, sier Danielsen. – Nei, dette handler om å skaffe seg kunnskap, svarer Martinussen. Les mer 5

Dømt for krutt og fyll

40-åringen fra Øksnes kjørte båt i fylla, og ville ha med krutt over grensa. Les mer

Takler utfordringen

I går ble det kjent at sykehuset i Vesterålen nå sender hjem pasienter i langt større grad enn før. Hvordan takler man det i regionens største kommune? Les mer

Storkommunedebatten:

- Identiteten er viktig

Tidligere Øksnes-ordfører John Danielsen er svært skeptisk til kommunesammenslåing. Han mener innbyggernes og næringslivets identitet til egen kommune utgjør en skapende kraft man ser helt konkrete resultater av. Les mer 5

I fylla med falske skilt

En 39 år gammel kvinne fra Melbu er dømt til betinget fengsel for en særdeles kort promilleferd. Les mer

Ungdomsråd i gang

Ungdomsrådet i Hadsel er i gang for alvor. Les mer

Motvind og medvind

Kultursamarbeidet i Vesterålen kjemper i både med- og motvind. - Jeg opplever at kultursamarbeidet i Vesterålen har høy status i alle vesterålskommunene, sier leder Vibeke Suhr. Les mer

Gode havneforhold

Myre havneutvikling har hatt eiermøte, og oppsummerer: - Myre havn er inne i en god periode for verdiskapning og investeringer. Les mer

Relaterte artikler

Ikke plass til seismikk

Både Norges Fiskarlag og Natur og Ungdom er dypt skeptiske til påstander om at fisk og seismikk kan ”leve” pent side om side. Les mer

 

Slår seismikk-alarm

Kystfiskarlaget slår alarm etter høstens elendige torskefiske og mener forklaringa kan ligge i to pågående seismiske undersøkelser i Barentshavet. Les mer i Kyst og Fjord

Fakta på bordet

Direktør Ørjan Robertsen i Love Petro mener seismikkrapporten som tirsdag ble offentliggjort gjør det lettere å diskutere olje- og gassfremtiden. Les mer 2

Sameksistens like fjernt

Natur og Ungdom mener seismikkrapporten slett ikke forsikrer om at sameksistens mellom oljevirksomhet og fiskeri er mulig. Les mer 3

Knust bilrute

Pøbel skadet bil i Narvik natt til lørdag. Les mer

 

Rekordår for reiselivet

Overnattingsbedriftene i Nord-Norge hadde drøyt tre millioner overnattinger i 2011. Det er nesten ti prosent mer enn året før. Les mer

Etiopiske netter

Den afrikanske natten kommer smygende ved syvtiden om kvelden. Temperaturen synker med noen grader, og plusselig er det bekmørkt. Hva gjør man så i en middels stor Etiopisk by om natten? Les mer

 

Anmeldes etter bilfrakt

Mannen hadde et altfor tungt kjøretøy på hengeren sin. Les mer

Ufin i fylla

En harstadværing måtte fjernes fra et utested. Les mer

Nektet å betale

Mannen ville absolutt ikke betale for drosjetur. Les mer

Overstadig fyll 1 og 2

Politiet måtte rykke ut etter sanseløs fyll i Narvik. Les mer

Mopedfyll i Lofoten

En ung mann kjørte moped i fylla på Ballstad. Les mer

Krangling i Lødingen

Politiet måtte trå til under en krangel. Les mer

Kontroll og beslag

Politiet har sjekket trafikken i Harstad og Narvik. Les mer

 
Tracker image