Jungeltelegrafen

Bakteppe

Krig og terror

Bernt Johnsen fra Sortland er på reise i Balkan. Johnsen skal skrive reisebrev fra turen til Vesterålen Onlines lesere. Her er det første.

Bernt Johnsen

Publisert: 30.07.2010 kl. 15:30

Balkan er den sydøstligste halvøyen i Europa. Regionens ca 3000 årige historie har vært preget av krig og terror. I de siste tre generasjonene har det vært 7 kriger. Sist på nittitallet. Da raste flere borgerkriger med ca 200000 drepte, et utall voldtatte kvinner og millioner av mennesker på flukt.

Nittitallets borgerkriger startet i grunnen under annen verdenskrig. De kommunistiske partisanene under ledelse av Marskalk Tito bandt opp ca 400 000 tyske tropper, og lidde store tap. Seierherrene ga Tito ekstra kred grunnet partisanenes store innsats, og ut av krigen kom Jugoslavia som frigjorde seg fra Sovjetisk dominans og var på mange måter en brobygger under den kalde krigen mellom øst og vest.

I 1980 døde imidlertid Tito, og nasjonalismen og de religiøse motsetninger utløste over nittitallet og begynnelsen av 2000-tallet den ene krigen mer forferdelig enn den andre. I disse årene blei Jugoslavia revet i stykker. Ut av det Jugoslavia kom Kroatia, Montenegro, Serbia, Bosnia – Herzogovinia, Makedonia, Slovenia og sist Kosovo som løsrev seg fra Serbia i 2008.

På åttitallet reiste jeg mye i regionen. I hovedsak i Bulgaria og Romania. Nå skal jeg over en måned trampe rundt på Balkan. Grunnen er delvis billige flybilletter – for ca 2000 kroner kommer jeg meg tur – retur Evenes – Balkan – dels for å se hvordan det har gått med e nye statene. Små land med en grusom nyere historie – er sårene fra de siste krigene leget eller er hatet mellom rasene og de religiøse motsetningene så sterke at kruttønna Balkan kan eksplodere igjen?

På veien inn fra flyplassen forteller sjåføren om Dubrovnik. Byen har 42000 innbyggere og turistnæringen er den dominerende inntektskilde. På grunn av finanskrisa – som merkes sterkt i Italia og Tyskland – er strømmen av turister avtatt. Dette medfører stor arbeidsledighet, men til tross for dette er kriminaliteten lav.

- Dubrovnik er en trygg by med lite prostitusjon og stoff. Politiet er ikke synlig, men er kledd som deg og meg og holder god orden.

Når jeg forsøker å dreie samtalen inn på krigen og de angrepene Dubrovnik var utsatt for, blir han taus og mumler noe om de forbannede serberne. I møte med andre kroatere møter jeg samme holdningen. De vil ikke snakke om krigen selv om det var i dere s tid.

Dubrovnik er på mange måter en fantastisk by med en 3000 års historie. Gamlebyen står på FN`s verdensarvsliste. Hvis du er opptatt av historie er Dubrovnik vel verd et besøk. Ta kabelbanen til toppen av fjellet. Der får du det store overblikket. La returen gå gjennom gamlebyen og nyt historien og imponeres over festningsverkene.

Nattlivet er heller kjedelig og består av kaféliv til langt på natt, mennesker som flyter gjennom gatene, og en stille og rolig nattklubb med billige drinker.

Dubrovnik er ingen billig by for et lavbudsjett. Prisnivået er på linje med Spania. Valutaen er kune som er ca 1.10 NOK. Det er flust med minibanker som både gir kune og euro. Til tross for høysesong er det relativt lett og skaffe bopel, men rom på et trestjerners hotell koster ca 500.00 NOK pr døgn, lunsj ca 90.00 og middag ca 130.00 NOK.

Mitt råd er og stå et par dager i Dubrovnik før du drar videre til badeliv på Split eller et mer pulserende storbyliv i hovedstaden Zagreb. Jeg drar vider til Bosnia og Montenegro på min reise på Balkan. Det er enkelt og billig og reise med buss eller leie bil eventuelt båt.

Diskuter denne saken

Innsendt av Ståle Jacobsen 30.07.2010 22:07:21 Varsle!

Ser fram til neste.

God tur videre.

 

Skriv din kommentar

Tittel *

Kommentar *

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Vesterålen Online ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Reisebrev

Etiopiske netter

Den afrikanske natten kommer smygende ved syvtiden om kvelden. Temperaturen synker med noen grader, og plusselig er det bekmørkt. Hva gjør man så i en middels stor Etiopisk by om natten? Les mer

Rekordår for reiselivet

Overnattingsbedriftene i Nord-Norge hadde drøyt tre millioner overnattinger i 2011. Det er nesten ti prosent mer enn året før. Les mer

Avskiltet bil - mistet lappen

På Sortland mistet tre bilførere lappen etter å ha kjørt for fort. På Melbu ble det avskiltet bil, skrevet gebyrer og gitt advarsel. Les mer

Stakk fra regninga

En vanskelig drosjepassasjer på Andenes kan vente seg anmeldelse. Les mer

- Burde avklart det i valgkampen

John Danielsen (Ap) er skuffet over at ordfører Jørn Martinussen (ØTL) åpner for debatt om kommunesammenslåing kort tid etter valget. – Dette er tanker som indirekte handler om å legge ned sin egen kommune, sier Danielsen. – Nei, dette handler om å skaffe seg kunnskap, svarer Martinussen. Les mer 5

Dømt for krutt og fyll

40-åringen fra Øksnes kjørte båt i fylla, og ville ha med krutt over grensa. Les mer

Takler utfordringen

I går ble det kjent at sykehuset i Vesterålen nå sender hjem pasienter i langt større grad enn før. Hvordan takler man det i regionens største kommune? Les mer

Storkommunedebatten:

- Identiteten er viktig

Tidligere Øksnes-ordfører John Danielsen er svært skeptisk til kommunesammenslåing. Han mener innbyggernes og næringslivets identitet til egen kommune utgjør en skapende kraft man ser helt konkrete resultater av. Les mer 5

I fylla med falske skilt

En 39 år gammel kvinne fra Melbu er dømt til betinget fengsel for en særdeles kort promilleferd. Les mer

Ungdomsråd i gang

Ungdomsrådet i Hadsel er i gang for alvor. Les mer

Motvind og medvind

Kultursamarbeidet i Vesterålen kjemper i både med- og motvind. - Jeg opplever at kultursamarbeidet i Vesterålen har høy status i alle vesterålskommunene, sier leder Vibeke Suhr. Les mer

Gode havneforhold

Myre havneutvikling har hatt eiermøte, og oppsummerer: - Myre havn er inne i en god periode for verdiskapning og investeringer. Les mer

Krigsmonument til minne om falne i 2. verdenskrig hvor partisanene nedkjempet aksemaktenes styrke på 4000000. I Norge var det ca 2500 serbiske krigsfanger, hvor av mange døde under arbeid på veier og jernbane i Nord-Norge. Foto: Bernt Johnsen
Det er et omfattende kaféliv i Dubrovnik med folk fra mange nasjonaliteter. Foto: Bernt Johnsen
Gamlebyen i Dubrovnik er på FN`s verdensarvliste. Foto: Bernt Johnsen

REISEBREV FRA BERNT JOHNSEN

Bernt Johnsen fra Sortland er på reise i Balkan. Johnsen skriver reisebrev fra turen til Vesterålen Onlines lesere.

Relaterte artikler

Ulcinj – masseturismen er tilbake

Ferden nedover Adriaterhavskysten fortsetter. Les mer

Albania - Det røde fyrtårnet

Er du lei masseturismen? Prøv Albania. Les mer 2

Albania på kryss og tvers

Jeg er i Albania. Kanskje flere nordmenn burde dra hit? Les mer 1

Hvis NATO ikke hadde bombet...

Det er merkelig med bilder – enkelte brenner seg fast. Les mer

Makedonia - Europas vugge

På min ferd på Balkan er jeg nå kommet til Skopje, hovedstaten i Makedonia. Les mer 1

Serbia - solsikkelandet

Serbias landsbygd synes å være fundamentert på dyrking av solsikker. Les mer

Beograd - Europas eldste by

Beograd er Europas eldste by i følge arkeologene. Den blei grunnlagt som bysamfunn hele 6000 år før Kristus. Les mer

Knust bilrute

Pøbel skadet bil i Narvik natt til lørdag. Les mer

 

Rekordår for reiselivet

Overnattingsbedriftene i Nord-Norge hadde drøyt tre millioner overnattinger i 2011. Det er nesten ti prosent mer enn året før. Les mer

Etiopiske netter

Den afrikanske natten kommer smygende ved syvtiden om kvelden. Temperaturen synker med noen grader, og plusselig er det bekmørkt. Hva gjør man så i en middels stor Etiopisk by om natten? Les mer

 

Anmeldes etter bilfrakt

Mannen hadde et altfor tungt kjøretøy på hengeren sin. Les mer

Ufin i fylla

En harstadværing måtte fjernes fra et utested. Les mer

Nektet å betale

Mannen ville absolutt ikke betale for drosjetur. Les mer

Overstadig fyll 1 og 2

Politiet måtte rykke ut etter sanseløs fyll i Narvik. Les mer

Mopedfyll i Lofoten

En ung mann kjørte moped i fylla på Ballstad. Les mer

Krangling i Lødingen

Politiet måtte trå til under en krangel. Les mer

Kontroll og beslag

Politiet har sjekket trafikken i Harstad og Narvik. Les mer

 
Tracker image