Jungeltelegrafen

Protesterer mot motorcross

Beboere på Husby, Gulstad og områder rundt den planlagte motorcrossbanen i Hadsel protesterer.

Knut Ivar Aarstein

Publisert: 01.09.2010 kl. 15:12

I et brev til ordfører, rådmann og kommunepolitikere tas det i Hadsel til orde med bakgrunn i motstand mot banen å si nei til planer om å bygge motorcrossbane i Husbydalen.

- Målet med undersøkelsen har ikke vært å få flest mulig underskrifter, men å få tilbakemeldinger fra beboere i de berørte områdene, skriver Tone Eggemoen i brevet.

- Er du/dere for eller imot motorcrossbane i Husbydalen? Var spørsmålet som ble stilt.

- Det har vært mange fine, alvorlige og nyttige diskusjoner, skriver Eggemoen, som mener at en sportsgren som det her er snakk om ikke må legges til beboelse- hytte- og turområder, hvor det også befinner seg en mengde husdyr, heter det i brevet.

- Politikerne må noen ganger ta upopulære valg, men da må det i det minste komme allmennheten til gode, understrekes det i brevet.

Det er 165 personer som har skrevet under på brevet, og av disse har 80 prosent gitt beskjed om at dette tiltaket ikke er ønsket velkomment. Også på Facebook raser kampen. Der er det 123 som protesterer, mens 1.108 personer på nettsiden ønsker banen velkommen.

Diskuter denne saken

Innsendt av vegard carstensen 06.09.2010 04:42:11 Varsle!

rart at folk protesterer. det trengs litt ungdomsaktiviteta her på melbu.

Innsendt av Ragni Sofie Lehn Hultgren 06.09.2010 02:36:51 Varsle!

TILBAKEBLIKK.

I juni 1961 ble det foretatt utskifting i Husbydalen etter skyldøre (fordeling av parseller etter eiendommenes bruksverdi) til gårdeierne på Husby. Hadsel kommune drev på den tiden et middels stort melkeproduksjonsbruk på sin eiendom på Ekren (der aldershjemmet ligger i dag). Under utskiftinga ble kommunens gårdsdrift tildelt et område for å kunne ha utmarksbeide for sine dyr. Dyrene skulle føres fra fjøset på Ekren, langs fjellfoten mot beiteområdet i Husbydalen og hadde derfor ikke behov for annen vei til utmarka. Etter noen år ble gårdsbruket nedlagt. Kommunen begynte etter det å ta ut fyllmasse på sin beite-eiendom i utmarksområdet. Grunneierne gav en midlertidig tillatelse til å bruke bygdeveien fra utmarksporten og ned til riksveien for utkjøring av massen. Det ble gitt lovnad fra kommunen om å rydde opp og så igjen området etter endt uttak. Det har ikke blitt gjort og alle vet vi hvordan det ser ut der i dag.

HVA HAR SKJEDD DE SISTE ÅRENE?

Det nevnes til stadighet at ingen av oss reagerte på den fremlagte kommuneplanen. Nei, vi var ikke oppmerksomme nok og det er beklagelig. Men ei heller har vel noen tenkt seg at en slik ide for alvor skulle "slå rot". Vi har allikevel ikke ligget på latsiden disse årene. Fra Husby har vi gjort flere muntlige henvendelser til teknisk etat om manglende opprydding, og med brev til ordføreren om manglende veirett (2008). Hittil har vi ikke fått svar. I håp om respons har vi gjennom lokalavisen gått ut med informasjon og bilder fra området både i 2009 og 2010. Svaret fikk vi gjennom Vesteraalens Avis 24. juni i sommer fra T.Torjussen:"Baneprosjekt til tre millioner kroner i Husbydalen".

Alt dette i den travleste onnetida når gårdbrukerne arbeider nesten døgnet rundt

og ikke har tid til annet enn arbeid, og politikere og kommunens saksbehandlere

sto på terskelen til å ta ferie, det var litt av en sommerhilsen.

Hadsel kommune kan selvsagt gjøre med sin eiendom som de vil. Når de nå har bydd frem området til en motorcrossbane, burde både politikere og kommunens ledelse forøvrig kunne tenkt seg at det ville skape interessekonflikt. Derimot har kommunen kvittet seg med et kostbart problem - opprydding i området.

EIENDOMSRETTEN.

Bortsett fra en liten prosent som utgjør kommunens eiendom er hele Husbydalen privat eid, det samme gjelder bygdeveien ned til riksveien.

"Den mest omfattende av alle rettigheter til tingene er eiendomsretten. I alminnelighet har nemlig eieren enerett - både fysisk og rettslig - til å råde over tingene" sitat fra Lov og rett i landbruket. All den tid kommunen heller ikke har veirett til utmarka er det den private eiendomsretten som bestemmer.

Jeg er redd for at dere på et eller annet tidspunkt er blitt forledet til å tro at dette er en enkel sak,- bare å gå igang. Slik er det ikke.

TA VARE PÅ NATUREN!

Hele min familie, venner, kjente og ukjente fra fjern og nær står bak meg når jeg fortsatt går inn for å bevare naturen og stillheten i Husbydalen. Det er verdier som står i fare for, og som til stadighet blir fratatt oss alle over hele verden, bit for bit. Vi bør passe på der vi har litt innflytelse til å kunne ta vare på det som er.

Hvert eneste år blir tusenvis av mål med fruktbar jord lagt under asfalt. Tenk i et litt videre perspektiv. Kanskje motorentusiastene på 5 år som er nevnt i

innlegget foran kommer til å sette pris på det når de engang i fremtiden blir gamle nok til å tenke selv.

Jeg vil oppfordre dere motorentusiaster til å finne et annet alternativ til motorcrossbane.

Hva med den nedlagte travbanen på Jennestad utenfor Sortland, eller er det ikke et område i Vatndal ?

Med vennlig hilsen

Ragni

Innsendt av Thorleif Torjussen 06.09.2010 10:28:04 Varsle!

Først: Veldig flott, saklig å innformativt innlegg, med blandt annet info som vi ikke hadde, men så må jeg få svare på enkelte ting, evnt forklare:

Det er både grunnen til kommunen, og til en privat vi skal bruke, å med den grunnen som vi skal kjøpe, ligger det med en tinglyst veirett til den tomten.

Å den veien som pr dags dato er opp fra riksveien,er jo en vei som ikke bestandig er like bra, der har vi muligheten til å hjelpe til å holde den.Vet godt at den kan være veldig dårlig under vårløsninga, å vi skal selfølgelig ta hensyn til slike ting.

Det er vedtatt fra formannskapet, da med både politikere fra Melbu, og Stokmarknes, å fra fylkesmannens kontor, at vi kan bygge et flerbruksanlegg, så fremt konsekvensutredningene å arealprogrammet blir godkjent.

Første gang vi i Nmk Hadsel var ute i media med planene om et område var 12-07-2007, da i Bladet Vesterålen og nettstedet Vol.no, hvor det ble opplyst om at det var snakk om Husbydalen.

Sendte et brev til veistyret 28-04-2008, med ønske om et møte med dette, for å komme i en dialog, men fikk til svar at dette vanskelig lot seg gjøre på grunn av lamminga, men at det skulle avtales et møte etter dette. Dette pr telefon med veistyrets leder, Andreas Holdø.

Dette møtet har vi aldri fått, men fikk en overskrift i Va i sommer om at de nektet å møte oss.Formålet med dette møte var å opplyse om hva vi hadde til planer, diskutere fordeler og ulemper og andre eventualiteter.

Vi har brukt 3 år på dette til nå, med korrespondanse til alle de nødvendige innstanser, vi har svart på alle henvendelser, brukt mye tid oppe i dalen for å kartlegge, dokumentere og observere, å ingen har sagt at dette kom til å bli lett. Vi vet vi har enda mye arbeid å gjøre, før vi kan begynne på anlegget, men det er en vei vi er villig til å gå, for vi vet konsekvensene, å vi vet behovet, å det som et slikt anlegg tilfører Hadsel.

Når det gjelder naturlige hensyn, så er ett av hensynene vi tar faktisk det at det akkurat er dette området det er snakk om, for det er ikke pent slik det ligger nå, å vi har å debatten i minne om at det var funnet dyr å søppel der, i Va 2009.

Det har med beliggenheten for de som kommer fra andre steder, at det kommer til å fremme Melbu som en plass det er fint å komme til, å det er fint der.

5 åringan e glad i skogen å naturen nu, de har vokst opp med at vi kan gå i skogen noen plasser, å gjøre andre ting andre plasser.Å de tenke sjøl, å, korsen 5 åring trur du ikke ville kommet til å kjørt 2 eller 4 hjuling vis de har muligheten? Kor mange atv'er står det ikke rundt på gårdene, som velmenende fedre har kjøpt til poden? Å der kjører de rundt, noen med beskyttelse, noen uten, uten at foreldrene vet at det er flere ulykker med disse, enn det er med 2hjulinger, å at et slikt anlegg gir muligheten til slik utfoldelse under oppsyn av folk som er kurset i opplæring, å bruk.

Vi snakker om et område som er begrenset i størrelse, å som ikke kommer til å bli bygd ut i fremtiden. Vi har nok med de 2 tomtene vi har tilgang til, å det kommer aldri til å bli bygd ut utover disse områdene.

Vi snakker heller ikke om at anlegget skal brukes hele tiden, men etter en plan som skal godkjennes av våre folkevalgte.

Vi nyter naturen med vår familie, å vi nyter Hadsel øya, men ser ikke helt hvor ellers vi kan legge et anlegg.

Skal vi ta et område som er helt naturlig nå, å bryte opp å bygge anlegg, eller skal vi gjøre det finere i husbydalen?

Vi trenger et område på ca 100-150 mål, er det noen som har et alternativ til Husbydalen? Har fått et par forslag, men desverre så er det plasser som er uaktuelle.

Vatendalen er faktisk mere brukt som turområde, så det er uaktuelt, å jennestad er uaktuelt siden vi skal ha et anlegg i Hadsel.

Men, som jeg har sagt tidligere, hadde vi fått en dialog med de andre grunneierne, så hadde kansje ting vært annerledes. Men klart, vis noen har et slikt område, som passer bedre enn Husbydalen, å som det er adkomst til, å som de vil la oss overta, å bruke til et formål som mange venter på, å som går greit gjennom både høring, å fylkesmannen, på kort tid, så er vi i utgangspunktet åpen for å ta en prat om det.

Mvh

Thorleif.

Innsendt av Knut Fjeld 04.09.2010 13:21:26 Varsle!

Jeg gor ut fra at dere synes det er å foretrekke at ungdommene bryter seg inn i deres garasjer, stjeler bensin og at kjøringen foregår i totalt ukontrollerte former i friluftsområder som overhodet ikke er egnet for sånn kjøring. Vær endelig forsiktig slik at ungdemmen får et organisert tilbud til utfoldelse innen motorsport, og behol fartsgalskapen på de offentlige veiene.

Innsendt av Odd-Ivar Chruickshank 03.09.2010 23:46:19 Varsle!

Som eneste plass i Nord-Norge, er det kun Vesterålen som ikke har motorbane. Det er berre å ta ferga til Lofoten å se hva de har fått til dær, den største klubben i landsdelen og et samhold som er unikt. Trur dere i Hadsel også vil kunne skape noe stort som vil komme alle tilgode. Og til dere som er imot, det er veldig strenge krav til støy og utførelse av det som skal skje på en motorbane, så jeg trur frykten er større enn realitetene. Jeg får si lykke til for begge parter, dette løser dere til fordel for alle. Og jeg gleder meg virkelig til å ta med familien til Hadsel for å se billøp. Mvh. en Harstadværing.

Innsendt av Rune Guldberg 26.09.2010 20:58:22 Varsle!

Nmk sentralt bevilger bare til Vesterålen nmk. Det er det samme med tippemidler. De støtter ikke to anlegg i samme region. dette har jeg fra folk i motormiljøet. Uten penger så blir området liggende liggende som et anleggsområde. Hvem skal rydde opp da..

Innsendt av Sturla Hansen 03.09.2010 18:56:48 Varsle!

Det er et faktum at ungdom i distriktet har en STYGG tendens til å kjøre for fort og dermed sette seg selv og andre i fare.. Skjer det en ulykke pga høy fart, så er det adrenalinet og "fartslek" som er grunnen til det.. En trafikk-ulykke kan medføre død eller invaliditet og koste både samfunnet og pårørerende dyrt..

Da snakkes det ofte om handlingskampanjer osv,osv i ettertid..

En motor-cross bane vil kunne gi disse ungdommene en mulighet til å få "utfolde" seg i sikre omgivelser..

I min bok er livet til evt ungdommer og familie mere verdt en EVT litt bråk 1-2 dager i uka..

Å påstå noe annet er dobbeltmoral?

Innsendt av Kristine Olsen 03.09.2010 22:56:14 Varsle!

Går det med aldersgrenser ? siden du snakker sånn om ungdommene..? du vet at voksene kan da vell få like mye adrenalin å " fartslek " som ungdommer.. ikke sett alle under en kniv

Innsendt av Sturla Hansen 05.09.2010 20:44:04 Varsle!

Se på ulykkes-statistikken.... så får du svaret... Men jah, alle aldersgrupper er representert,..

Innsendt av Malene Husby 02.09.2010 10:23:46 Varsle!

Hvordan vet dere at det er flertall om banen ? Har dere vært rundt på alle dørene og spurt hver enkel person om dems mening ?

Innsendt av Thorleif Torjussen 02.09.2010 12:34:19 Varsle!

Nei, vi har ikke vært rundt på dørene, men jeg ser ut i fra de meldinger jeg får, og antall folk som stopper meg rundt i kommunen, at det er en overvekt av folk som er positive, å det faktum at vi var med på formannskapsmøtet, hvor det satt politikere fra melbu og, som tok en avgjørelse flerstemmig. Vet at en gruppe på facebook ikke er det samme som en underskriftskampanje, men at 1108 mennesker sier ja, det sier sitt, å det er nå hevet over en hver tvil at det er konkret en bane i Husby-dalen det er snakk om. Syns det er fint at dere som er imot viser det, men som jeg har sagt tidligere, hadde de innviterte sagt ja til et møte tidligere i prosessen, så hadde en del vært annerledes nå. Å så må jeg få føye til, at det området på øversiden som er en stor del av problemet, ikke kommer til å bli brukt til trening eller ukentlig aktivitet. Jeg har sittet spent å ventet på resultatet av deres undersøkelse, for å få et bilde av hvor vi står, å syns ikke at det resultatet er noe avikende fra det jeg trodde. Det er bestandig motstand for slike anklegg, men husk og at vi skal gjøre det slik at anlegget kan brukes til mye, ikke bare motorsport, skisprint å sykkler kan bruke det, å mange andre, politiet å kjøreskoler kan benytte det, å ikke minst at aldersgruppene som blir implisert i bruken av anlegget, kan være fra småe barn til pensjonister. Vi er ikke på noen måte ute etter å "tvinge" dette på dere, men hadsel kommune har ikke så mange plasser som passer, men det har vi på Husby.

Støyvern kommer, å resten av tiltakene som trengs for å få et miljøvennlig anlegg. Så er det noe konkret du lurer på, send meg gjerne en melding, el ring, å jeg skal så godt jeg kan svare, å forklare på eventuelle ting.

Lykke til videre, å ha en fin dag i en vakker kommune. ;O)

Mvh

Thorleif.

Innsendt av malene husby 02.09.2010 15:12:09 Varsle!

Gruppen blir helt urelevant å sammenligne med motgruppen. Gruppen på facebook er for å opprette en motorcross bane i hadsel og vesterålen. Noe jeg selvsagt ikke er imot i utgangspunktet. Den er ikke spesifiksert på husbymarka. Og sammenligne den med de som er imot å plassere den i husby marka blir derfor feil.

Innsendt av Ann-Christin Karlsen 02.09.2010 20:07:08 Varsle!

Du som er så påståelig, at gruppa våres bare er før bane i Hadsel/Vesterålen, å når du sjøl sier at du er før det, hvorfør er ikke du medlem i gruppa då??? Jo. Før du som alle andre veit at det dreier seg om Husbymarka.

Innsendt av Malene Husby 03.09.2010 17:26:44 Varsle!

Jeg vet at det dreier seg om Husbymarka og det er akkurat derfor at jeg ikke er medlem.

Innsendt av Ann-Christin Karlsen 04.09.2010 09:22:38 Varsle!

Det var jo d som va heile poenge:-) Du veit d, jeg veit d, å alle medlemmer veit d, så å påstå at den er urelevant er bare domt, før som sagt, antallet medelemer øket ETTER debatten i avisa, å også nu ETTER at vi har skiftet navn, så det finnes ikke noen måte å missførstå at gruppa er før bane i Husbymarka lenger.

Innsendt av daniel erstad 02.09.2010 18:40:46 Varsle!

facebookgruppen er mer relevant enn du skal ha det til, vi har ved flere anledninger spesifisert overfor medlemmene at det dreier seg om husbymarka og at de som føler seg "lurt" har friheten til å melde seg ut når de føler for det.

forøvrig har jeg bitt meg merke i en av medlemmene deres som i sitt yrke ikke har noe å gjøre der.

Innsendt av Malene Husby 03.09.2010 17:28:37 Varsle!

Det jeg mener er at den er urelevant å sammenligne med vårres. Ikke noe mer enn som så.

Hvem er det da ?

Innsendt av Thorleif Torjussen 02.09.2010 18:37:12 Varsle!

Medlemstallet i den gruppa økte etter at vi gikk ut å spesifiserte innvitasjonene ang Husby... Dette viser desverre godt den steile holdningen dere har, å den kampen dere fører på antagelser og egen tro. Om vi hadde kommet med 2000 underskrifter, hadde dere fremdeles stått på deres argumenter, for dere vil ikke ha det, å kommer aldri til å gi dere! Det er å en naturlig progresjon i en gruppe, den starter som et ønske, å når ønsket blir innfridd, så bruker man samme gruppa for å føre saken videre. Syns dere nå faktisk mener at de 1108 som i den senere tid har meldt seg inn, ikke vet hva de har meldt seg inn i, men ta nå heller å les gjennom de kommentarene de har kommet med, så ser dere. Vet det ikke kommer til å forandre deres mening, men heldigvis er det noe som jeg ikke mister nattesøvnen over, å til opplysning, så er det en underskriftskampanje på trappene, med et enkelt spørsmål: VIL DU HA ET FLERBRUKSANLEGG I HUSBYDALEN, MED MOTORSPORT Å ANDRE AKTIVITETER! Så er spørsmålet, vil dere bøye av for flertallet? Tviler på det, men vi får ta merarbeidet, sånn at vi får tatt enda et argument ut av saken!

Innsendt av Malene Husby 03.09.2010 17:33:30 Varsle!

Jeg kan ikke snakke for andre og skal ikke uttale meg om hva andre mener og ikke mener. Men jeg VIL ikke ha flerbruksanlegget i Husbymarka. Jeg står på min mening og kommer til å stå for den hele veien uansett hva som enn skjer. Blir det bane så blir det bane, men jeg vil fortsatt ikke endre mine meninger!

Innsendt av Ann-Christin Karlsen 02.09.2010 18:15:21 Varsle!

Det har aldrig vært tvil om at det var Husby vi snakka om i gruppa på facebook, før det første ligg det bilde ute av område vi ska bruke, å før det andre var vår forman på nytt etter at dere ment på at vi lurte våres medlemer, å påpika at det var Husby vi snakka om, å vi har IKKE mista et medlem etter det heller. Å etter debatten i avisa har antalet medlemer øket krafig, å selv dær var det påpeika at det var Husby vi ska bruke, så å bruke det som et argument er det samme som å skyte seg selv i foten, rimeli tåpeli, før ALLE er klar over at det er dær vi ska bygg.

Innsendt av Malene Husby 03.09.2010 17:39:31 Varsle!

Som jeg har prøvd å forklar utallige ganger , så har jeg aldri kommet med det argumentet at dere LURER medlemmene deres. Kan ikke fatte å begripe hvor dere har fått det fra heller. Som jeg sa så mener jeg at de to gruppene ikke blir relevant å sammenligne med hverandre. Ikke noe mer enn som så.

Innsendt av Ann-Christin Karlsen 04.09.2010 09:37:32 Varsle!

Jeg har heller ikke sagt at det kommer fra deg, jeg sa DERE, før du er da medlem i motgruppe du å, å dær står det svart på hvitt at vi lurer medlemerne våres.

Er det ikke på tide at dokker kommer oss i møte snart? Ta nu heller å finn ut av ka dette blir istedet før å fortsette å me et utdiskutert tema? Å bare så du veit d, det blir maaange fler stille dager dær oppe , en det blir dager me "bråk" .

Innsendt av Asbjørn Ebeltoft 02.09.2010 00:16:29 Varsle!

Dere som protesterer så iherdig her;

Dere vil ikke møte opp til informasjon om hva dette er, og dere protesterer på vilt overdrevne vilkår dere aldri blir å se, bane eller ikke.

Dere svartmaler motorsport med påstander hentet ut av tynn luft som ikke har noe med virkelighet å gjøre, og fornekter en hver mulighet for å høre på fornuft!

Dere fortjener da virkelig ikke å bli hørt!

Forresten gikk muligheten om protester ut for lenge siden, da høringen om omregulering av området var.

Og at et så lite mindretall som dere trenger å bli hørt så alt for sent, for å ødelegge for et samfunnsløft, det anser jeg som usannsynlig.

Innsendt av Thorleif Torjussen 01.09.2010 19:07:50 Varsle!

Politikerne må noen ganger ta upopulære valg, men da må det i det minste komme allmennheten til gode, understrekes det i brevet...... Dette er da faktisk veldig godt argument for oss som vil tilføre Hadsel-øya noe nytt! Da regner jeg med at de som er imot respekterer avgjørelsen når det blir bane på Husby!! Husdyr er det rundt mange av de banene som er i bruk i Norge, å det er ikke SÅ mange som farter bakover i dalen på tur!! Var der på tur en lørdag, sola var oppe, å det var flott dær, men ikke ETT menneske var der oppe! Å vi var lenge dær, å fotograferte å målte! Etterpå dro vi til vattendalen for å se, å dær va d fuillt a folk! Å hytteområde? Joda, det er noen hytter der,å vi vil at de skal ha det så bra som mulig, men grunneiere har og fått avslag på søknader ang å legge ut flere tomter..... Å beboere er det jo ikke dær, fast, så det utgår av seg selv! Men jeg liker det dere skriver, at politikere bestemmer, å at folk da hører etter, å respekterer de avgjørelser som da kommer, Vet at jeg kommer til å gjøre det!!! ;O)) Mvh Thorleif Torjussen, engasjert baneforkjemper!!

Innsendt av kai ivan guldberg 01.09.2010 18:58:46 Varsle!

Har folk som bor på Husby og Gulstad undersøkt om DE blir så veldig berørt av bråk som DE sier. Det e jo slik at ungdom på Melbu og i Hadsel forøvrig mangler aktivitet. Vi må jo gjøre alt vi kanfor å aktivisere ungdommen. Da blir det for dumt å ikkje legge til rette for denne type aktivitet. Det e ikkje alle som spella fotball, sykkla, renn på ski osv. så dette må vi få tel. Trur ikkje det vil bli så mye bråk av en sonn bane, vis vi legger godviljen tel med skjerming osv.

Innsendt av Einar Hagen 01.09.2010 18:50:42 Varsle!

Har jo et håp om at dette kan gå i orden slik at førere som ønsker å drive motorsport i Hadsel også kan få en plass å være.

Det er jo ikke snakk om hundrevis av biler og motorsykler som skal rase ukontrolert rundt i hagene til folk, men noen få kjøretøy innenfor et strengt regulert område med regler og statutter.

Støymessig har jeg mine store tvil om at det vil forstyrre noe nevneverdig mere enn hva for eksempel skytebanene på Stokmarknes og Melbu gjør idag.

Tips til dem som er imot : De som kan komme opp med alternativ plassering av en motorcrossbane blir hørt på litt mere enn de som bare sier nei fordi de føler det er riktig å si nei nei nei........

Innsendt av Irene Jakobsen Larsen 01.09.2010 18:30:56 Varsle!

En spørreundersøkelse er et klart signal fra mange personer som ikke ønsker denne banen velkommen.Vi appelerer til politikerne om å høre på oss.Det er kommet frem mange synspunkter,både for dem som er i mot, og det er vel og bra.Men til sist er de vi som bor her på Husby som må leve med dette tett innpå oss.Tror de er vanskelig for andre å sette seg inn i hvordan vi tenker.Vi vet hva vi har her og vet å sette pris på plassen vår.Det vi vet er at vi mister muligheten til å ferdes uhindret i naturen ,uten støy.Hvem av dere ville likt at noe slikt skulle bli tredd omtrent over gårdsplassen sin ,æ berre spør?IIrene Jakobsen Larsen 01.09.10

Innsendt av Aina Torjussen 03.09.2010 09:30:27 Varsle!

Det å være på løp er en naturopplevelse i seg selv.... Vi bruker å samle hele familien å dra på løp, fra bestefar til barnebarn... vi er ute hele dagen og koser oss, og jeg kan love dere som er imot at dette er noe som vil komme alle til gode. Når det gjelder støy så er det faktisk mer irriterende med ei motorsag eller en gressklipper som går en hel dag, enn den lyden som kommer fra bilene i et løp. Dere gidder ikke engang å møte opp for å få informasjon om hva det egentlig handler om, det er rett og slett arrogant og jeg hadde ikke trodd at voksne mennesker oppførte seg slik. Det er viktig med en åpen dialog, men jeg setter ikke pris på at dere som er imot banen kommer med ulogiske argumenter, dere vet faktisk ikke hva dere snakker om og det vises... Dette er en sport for hele familien og det er utendørs, veldig sosialt og den flotte naturen rundt banen blir en del av det. Jeg forstår at dere er bekymret men dere kan da iallefall sette dere mer inn i hvordan det egentlig kommer til å bli før dere sier noe...stå på for bane på Husby!

Innsendt av Thorleif Torjussen 02.09.2010 03:47:31 Varsle!

Jeg skjønner godt din tankegang, MEN: Vi som driver på med motorsport, har familie, å vi har verdier som betyr mye.Det er snakk om treningsmuligheter noen timer i uka, å noen helger i året hvor vi innviterer andre for å komme hit til løp. Vi drar å på ferie feks i fellesferien, å har hus å hjem som må passes på.Som sagt før, til det kjedsommelige, så kommer ikke anlegget til å hindre dere i å bruke dalen, ingenting blir fysisk sperret, å jo, det blir noe støy, men vi bråker mindre enn både motorsag å andre ting.Vi kommer IKKE til å kjøre døgnet rundt, å vi kommer IKKE til å bruke anlegget uforsvarlig!! Vi har bestemmelser å reguleringer som kommer i virke i det øyeblikk vi benytter anlegget, å vi har prøvd å få en dialog med innbyggerne på Husby, men vi har blitt møtt med en holdning som viser at det ikke har vært innteresangt. Et arealprogram bestemmer tidspunktene for bruk av anlegget, å det har vært i vår interesse å lufte det for de impliserte parter, men igjen, ingen respons. Vi er over 16000 aktive medlemmer av Nmk i Norge, å vi i Nmk Hadsel er en del av dette flotte nettverket. Et anlegg kommer ikke til å bli bare for motorsport, men for alle som kan bruke anlegget, det være seg ski, sykkel å ellers de som ser bruken i dette.Det er sterkt fokus på miljø å støy fra sentrale hold, å vi vil selvfølgelig ta i bruk de midler som kan brukes for å opprettholde den standarden! Det koster penger å bruke utstyret vårt, å vi kommer ikke til å bruke all vår tid på å kjøre i Husbydalen, men vi trenger muligheten til å kunne gjøre det. Jeg personlig er veldig glad i Hadsel, men jeg ser det behovet som er kommet for andre ting enn det som det er tilbud om pr dags dato.Dere snakker om en spørreundersøkelse? Vi har gjort et grundig grunnarbeid nå over 3 år, å det er et godt belegg for det som vi sier, vi favner en gruppe på folk fra 5 år til pensjonister, å det er ikke mange tilbud som klarer det. Jeg vet at det er et område som er atraktivt for turer, vi har og en del planer med anlegget som støtter dette. Å til sist, Irene, siden jeg svarer deg direkte, dette er ikke tredd over dere, det har vært ute til høring, men dere så på dette som et luftslott, å det har jeg fra grunneiere på Husby. Jeg er trist over at dette har eskalert til å bli en slik sak, når vi i Nmk Hadsel kunne fått informert dere, å kommet frem til ting som vi alle kunne levd med. Men til slutt, etter å ha observert å fulgt nøye med, så er det slik at det er et flertall i Hadsel, å utover våre grenser, som ser at dette kan bli et tilskudd til Hadsel kommune, å vi er et demokrati, å da er det vel strengt tatt flertallet som blir hørt? Å la meg å få tilføye, at i debatten, så har det kommet argumenter om at kommunen burde bruke penger på andre ting, dette kommer ikke til å koste Hadsel et øre! Dette blir finansiert av andre midler, å det skal være meg en glede å møte dere som er bekymret, for å innformere dere om hva dette kan bli. Vi ønsker ikke å tre noe over dere, vi ønsker å eksponere Hadsel som en kommune hvor det er godt å bo, å hvor folk bor å lever side om side!Å med et anlegg som dette, kommer det folk fra andre plasser, som ser hvor flott det er her. Jeg er her for å svare på alle spørsmål, å vi i Nmk Hadsel, har døren åpen for innspill fra de som er imot, for å prøve å få dette til å bli en felles stolthet, for oss, å for Hadsel som kommune.

Innsendt av Aina Hansen 01.09.2010 22:04:41 Varsle!

Kaller du 160 stk mange? Vi er faktisk 4/5 tusen bare på øya og ca 11000 i vår kommune. Er det bare en promille av befolkningen som skal høres og få bestemme dette? Sett dere ordentlig inn i saken tror ikke at dere på noen måte blir hindret og ferdes verken i inn eller utmark. De fleste vet at dette ikke foregår døgnet rundt og faktisk ikke året rundt heller. Hva med og ta et møte og snakke med de som har vett og peiling på hva de snakker om så kanskje dere som bor på plassen fikk et innblikk i både regler og statutter for drift av en slik bane.

Innsendt av Arne H. Pedersen 01.09.2010 20:16:33 Varsle!

til irene jakobsen larsen. har du noen gang vert å sett på bilcrossløp? du kan jo ikke si at det blir vanskelig å ferdes i uhindret i naturen når du antagelig ikke vet va bilcross dreier seg om. det blir jo ikke kjøring på banen heile døgnet og ikke alle dager i uken heller.

Innsendt av Aina Hansen 01.09.2010 16:30:35 Varsle!

Vi som er for tilltaket kan jo også lage en underskriftskampanje og banke i bordet med vist det er ønskelig. Men her må vi stikke fingeren i jorda og se hvor vi bor , vi bor på ei lita øy med utmark og dyr overalt så strengt tatt så er det ikke plass til den hobbyen noe sted det er nesten umulig og finne en bedre plass hvor det egner seg. Dere må jo huske at det faktisk går ann og legge det bra til rette både for dyr og mennesker. for det er jo snakk om sikkerheta til alle. Det er vel og snakk om å være litt romslig for hverandre . tror nok også det er snakk om klokkeslett som banen skal være i bruk, verken hele dagen eller natta. Tror faktisk at vi hadde fått bort mye grisekjøring vist både unge og gamle fikk lov og leke seg på en bane. Slik som jeg har forstått saken så er det ikke snakk om og lage mest mulig bråk men at ting skal være under ordnede former.

Innsendt av Arne Halvor Pedersen 01.09.2010 15:38:46 Varsle!

det e klart at kommunen skal ta upoulære valg og da er det ikke annen mulighet en å godkjenne motorcrossbane på husby for det er jo det flertallet i kommunen vill at det er noen få som ikke vill ha bane må jo politikerne se bort i fra.

Innsendt av daniel erstad 01.09.2010 19:54:45 Varsle!

som du her nevner så er jo det store flertallet for et baneområde i dalen.

det e ja faktisk helt utrulig å komme med en tiendedel velgermasse og forvente at det "upopulære" valget til politikerne kommer til å gå til fordel for den minste gruppen.

ikke er dere villige til å møtes.

ikke er dere villige til å diskutere saken på en ordentlig saklig måte.

dere svarer ikke på saklige argumenter, annet enn med de samme oppbrukte argumentene som har blitt overkjørt gang på gang.

så nok en gang må jeg bare si at dette skulle dere nok tatt tak i tidligere når det lå ute til høring, dere hadde deres sjanse da.

 

Skriv din kommentar

Tittel *

Kommentar *

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Vesterålen Online ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Får ikke ta i bruk nyskolen

Det er stans i arbeidene med sluttføring av nye skole. Årsaken er konflikt mellom kommunen og entreprenøren, og det medfører at elevene som skulle ha flyttet inn, nå må fullføre skoleåret i midlertidige lokaler. Les mer

Peker på Evenes

I en ny kortfilm om Ørlandet pekes på Evenes og Andøya som alternativer ved en tobaseløsning. Les mer

Her foreslår Solsvik å utrede storkommune

- Vi trenger en faktabasert utredning, uten å ta stilling til selve spørsmålet på forhånd, mener andøyordfører Jonni Solsvik. Nå skal ordførerne spise fersk fisk og drikke vin før de diskuterer saken ferdig fredag morgen. Les mer 1

Butikken i bygda

Folket på Sandnes og Holmsnes i Hadsel gleder seg stort over ny nærbutikk. Les mer 3

Får prøve seg

Jonathan Barlow har fått prøve seg i Glimt-drakten. Nå er det Marius Jørgensens tur. Les mer

Slik løser du Facebook-feilen

BRUKERTIPS: Facebook-brukere har lenge vært plaget med å få opp VOLs vegg som første side på Facebook når man logger inn. Nå har vi endelig funnet ut hvordan problemet løses. Les mer 1

Fengsles for fyllekjøring

Politiet fikk melding om "en bil som kjørte ujevnt og veldig merkelig”. Bilføreren er nå dømt til ubetinget fengsel, bot og tap av førerkortet for fyllekjøring. Les mer

Anker dommen

Ungdomsklubblederen fra Andøy som er dømt til seks måneders fengsel anker saken inn for lagmannsretten. Les mer

Promillesak i Øksnes

En bilist ble i natt pågrepet og siktet for promillekjøring. Les mer

Leserinnlegg

Av Svein Arnt Uhre

En jernbane for framtiden

Nå foreligger utredningen med navn ”Jernbanens rolle i nord”. Den ble tilgjengelig i november 2011. Nordområdeutredningen Fase 2, som ble lagt frem i juni 2011, bygger på denne rapporten. Les mer

Stortingstopp til Vesterålen

Lederen av Stortingets helse- og omsorgskomite kommer til Vesterålen for å diskutere Samhandlingsreformen. Les mer

Stor olje-interesse

Interessen for oljeforekomster utenfor Lofoten og Vesterålen er formidabel. 10 oljeselskaper har brukt til sammen en halv milliard kroner på å kjøpe seismikkdata fra Lofoten og Vesterålen. Se lista her. Les mer

Får ikke ta i bruk nyskolen

Det er stans i arbeidene med sluttføring av nye skole. Årsaken er konflikt mellom kommunen og entreprenøren, og det medfører at elevene som skulle ha flyttet inn, nå må fullføre skoleåret i midlertidige lokaler. Les mer

 

Hærverk på bil

Ungdommer bikket torsdag kveld en parkert bil rundt på taket i Harstad. Les mer

Husbrann i Bjerkvik

Torsdag kveld tok det til å brenne i et bolighus i Bjerkvik. Les mer

 

Anmeldt i Skånland

Det ble litt å henge fingrene i for UP, da de holdt kontroll i Skånland og Tjeldsund og Narvik. Les mer

Her foreslår Solsvik å utrede storkommune

- Vi trenger en faktabasert utredning, uten å ta stilling til selve spørsmålet på forhånd, mener andøyordfører Jonni Solsvik. Nå skal ordførerne spise fersk fisk og drikke vin før de diskuterer saken ferdig fredag morgen. Les mer 1

Butikken i bygda

Folket på Sandnes og Holmsnes i Hadsel gleder seg stort over ny nærbutikk. Les mer 3

ATV-ulykke i Skjomen

Arbeidstilsynet er koblet inn i forbindelse med en ATV-ulykke i Skjomen ved Narvik. Les mer

Slik løser du Facebook-feilen

BRUKERTIPS: Facebook-brukere har lenge vært plaget med å få opp VOLs vegg som første side på Facebook når man logger inn. Nå har vi endelig funnet ut hvordan problemet løses. Les mer 1

Får prøve seg

Jonathan Barlow har fått prøve seg i Glimt-drakten. Nå er det Marius Jørgensens tur. Les mer

Slik løser du Facebook-feilen

Her beskrivelsen av hvordan man unngår å komme til VOLs vegg på Facebook etter man logger inn på nettsamfunnet. Les mer

 
Tracker image