(Foto: Spacecamp.no)

Foto: Spacecamp.no

Åpnet Space Camp

Mandag morgen åpnet årets utgave av Space Camp på Andøya Rakettskytefelt.

Medlem av Stortingets kirke-, utdannings- og forskningskomite Truls Wickholm åpnet mandag morgen European Space Camp på Andøya Rakettskytefelt.

Wickholm fikk i dag æren av å forestå åpningen av European Space Camp 2012 på Andøya Rakettskytefelt. Campen som hver sommer arrangeres av NAROM og Forbundet Unge Forskere, samler i år 24 ungdommer fra åtte forskjellige nasjoner. Under besøket fikk Wickholm både presentasjoner og omvisninger på rakettskytefeltet, der også muligheter og planer for fremtiden ble presentert.

- Dette er den 17. campen i rekken. Den første var i 1996, og da kun for norske. Nå er det forlengst blitt internasjonal. Det er seks nasjoner, og ni språk representert i dag. I dag hadde vi besøk av ordføreren, samt altså Wickholm fra Stortinget. Studentene har fått omvisning og informasjon, og de har vært på Alomar for å se på innstallasjonen der, forklarer Arne Hjalmar Hansen fra Andøya Rakettskytefelt.

- Studentene synes det er veldig eksotisk å komme ut hit. De fortalte meg at de allerede i natt har tatt midnattssolbadet. Det er en tradisjon. Man blir ikke en ekte "spacecamper" uten å ha tatt det badet, sier Hansen til VOL.

Campen strekker seg fra i dag til første juli. Det er studenter i alderen 17 - 20 år som på denne måten får muligheten til å utvikle sine kunnskaper om romfart. Ungdommene får ta del i både sosiale og faglige aktiviteter, selv om det naturlig nok er romfartsdelen av campen som står i sentrum.

 
VOL oppfordrer leserne til debatt! Du kan kommentere med din bruker på Disqus, facebook og andre sosiale medier, eller som gjestebruker. Alle innlegg må godkjennes av en moderator før publisering i debatten. Det skal gå raskt på dagtid, men kan ta noe lengre tid på kveldstid.

VOLs debattregler:
1. Signer innlegget ditt med fullt navn.
2. Vi har ytringsfrihet, men ingen ytringsplikt. Trakassering, trusler eller hatske meldinger blir ikke godkjent. Det samme gjelder svært usaklige innlegg.
3. Forøvrig oppfordrer vi til en saklig og respektfull tone i debatten.

Disqus
Sport

Høken spilte uavgjort mot Melbo 2

Det var et resultat Melbo var mest fornøyd med.

Fra Ringstad til Klakksjorda

Turlaget arrangerer søndagstur i Bø.

Fugletur for barn

Barnas turlag lærer våre yngste: - Hvilke fugler lever i nærområdet vårt?

Seniortur til Høyvika

Opplev Andøya til fots.

Familietur til Breitinden

Tur til uoppdaget perle i Lofoten og Vesterålen.

På to hjul rundt øya

Vi slo sammen jobb og fritid, og dro på en liten sommer-reise rundt Hadseløya.

Spilte uavgjort

Det var et resultat Melbo var mest fornøyd med.

SPAREBANK1 NORD-NORGES KONJUNKTURBAROMETER:

- Nordlendinger tar
seg for dårlig betalt

SNN tror på vekst. Men konsernsjefen oppfordrer til å ta seg bedre betalt for fisk, mat og opplevelser. - Vi er volumorientert, men redde for verdi, sier Jan-Frode Jansen.

Sommer på kaia

Både båter og reker til salgs ved kaia. VIDEO:

Presenterte kulturhuset

Arbeidsgruppa møtte næringslivet. Torsdag kveld er det folkemøte på Myre.

- Bompenger må
til for bedre veier

Klar tale fra transportfirmaet Aksel Endresen AS.

Kan få skjerpet straff

Andværingen som i Hålogaland Lagmannsrett denne uken stod tiltalt for uaktsomt drap i den såkalte «mopeddrapssaken» risikerer skjerpet straff.

Dømt for grovt bedrageri

En mann i 40-årene fra Øksnes svindlet Nav for over 300.000 kroner.

Fengsel for hasjkjøring

En mann i 30-årene fra Øksnes er dømt for hasjbruk og ruskjøring.

Arctic Race of Norway:

Etappestart fra Sortland

I går ble det kjent at gigant-arrangementet Arctic Race of Norway får målgang på Stokmarknes, med stor folkefest. Men det blir enda en fest; for neste dag blir det nemlig start fra Sortland.

Dronningen anbefalte Vesterålen og Myre

Konsernsjef Jan-Frode Jansen i Sparebank1 Nord-Norge på Myre torsdag.