Avverget energistreik

Energi Norge og EL & IT Forbundet kom i natt til enighet om energioverenskomsten, etter to dagers mekling. Dermed er streikefaren over i kraftsektoren.

– Forhandlingene har vært krevende og vi har vært nødt til å strekke oss langt for å unngå konflikt. Vi hadde ønsket et mer moderat oppgjør, men er fornøyd med at vi nå unngår en streik med de konsekvenser det ville fått for strømkundene, sier forhandlingsleder Ståle Borgersen i Energi Norge.

Resultatet av meklingen vil nå bli sendt på uravstemning i EL & IT Forbundet, med frist 1. september.

EL & IT Forbundet varslet før helgen plassoppsigelse for 463 medarbeidere i 14 bedrifter. En eventuell streik ville ikke rammet strømforsyningen umiddelbart, men dersom det hadde oppstått feil i produksjon eller nett, ville disse ikke blitt rettet, opplyser fungerende direktør i Vesterålskraft Nett, Torbjørn Åsbakk.

 
VOL oppfordrer leserne til debatt! Du kan kommentere med din bruker på Disqus, facebook og andre sosiale medier, eller som gjestebruker. Alle innlegg må godkjennes av en moderator før publisering i debatten. Det skal gå raskt på dagtid, men kan ta noe lengre tid på kveldstid.

VOLs debattregler:
1. Signer innlegget ditt med fullt navn.
2. Vi har ytringsfrihet, men ingen ytringsplikt. Trakassering, trusler eller hatske meldinger blir ikke godkjent. Det samme gjelder svært usaklige innlegg.
3. Forøvrig oppfordrer vi til en saklig og respektfull tone i debatten.

Disqus
Nyheter

Storfeiring for Hurtigruten

Hurtigruten feirer 120 år i sommer, mens Hurtigrutemuseet er 20 år.

Har mistenkte i søkelyset

– Vandalene bak hærverk mot biler i Andøy skal få en siste sjanse til å melde seg frivillig, sier lensmann Børje Edvardsen.

- Ingen tyverimeldinger

Facebook renner over av advarsler mot folk i en utenlandsk bil som reiser rundt for å selge på dørene. - Folk skal ikke drive noen form for heksejakt, advarer lensmann i Hadsel Per Erik Hagen.

- Vil passe fint inn

På branntomta i Melbu sentrum kommer det nå et boligkompleks.

Barnehagens sommeravslutning

Grytting barnehage feirer sommeren.

- Ingen tyverimeldinger

- Folk skal ikke drive noen form for heksejakt på dørselgere, advarer lensmann i Hadsel Per Erik Hagen.

Storfeiring for Hurtigruten

Hurtigruten feirer 120 år i sommer, mens Hurtigrutemuseet er 20 år.

Har mistenkte i søkelyset

– Vandalene bak hærverk mot biler i Andøy skal få en siste sjanse til å melde seg frivillig, sier lensmann Børje Edvardsen.

- Vil passe fint inn

På den svært synlige branntomta i Melbu sentrum reiser det seg nå et nytt boligkompleks.

Vil berge godsruta

Nordland Venstre vil jobbe for å videreføre sjøgodsruta fra Bodø og nordover.

Samlet 560 kilo batterier

Ungene ved Strønstad skole i Hadsel har samlet utrolige mengder brukte batterier denne våren.

Aldri det samme å gå i Fyret mer

En fyrtårntur blir aldri det samme nå, etter at produsent Nikoline Spjelkavik tok med publikum opp og ned på en spennende teaterforestilling i Andenes Fyr i helga. 

Storslått gjensyn

Digert cruiseskip til kai på Stokmarknes.

Barndomshjem brant

- Der bodde jeg som barn, forteller Elisabeth Karstad om huset som stod i full fyr på Stokmarknes tirsdag.

#fløttheim #harlemshake

Ordførere og vesterålinger i hundre på Fløtt heim!-konferansen...

Arctic Race of Norway

Folkemøte om folkefest

Onsdag er det folkemøte om Arctic Race of Norway.