Torfinn Iversen og Katrine Strøm nominert til Amandapris

Sortlending Torfinn Iversens og andværings Katrine Strøms kortfilm Myrhull er nominert til Amanda.
Kultur

I dag ble nominasjonene til årets Amandapris klare.

«Utøya 22. juli» dominerer nominasjonene, men vi finner også en film med vesterålslink.

Torfinn Iversen Myrhull fikk i april pris for beste kortfilm på barnefilmfestivalen i Kristiansand. Nå kan filmen, hvor Iversen har regi og andværing Katrine Strøm har manus, vinne norges gjeveste filmpris.

Med seg i kategorien har de No man is an island og Odd er et egg».


Vesterålinger vant filmpris i konkurranse med Oscar-vinner

Kortfilmen Myrhull, ble kåret beste kortfilm under Barnefilmfestivalen i Kristiansand denne helgen.

 

22. juli

Ikke overraskende er det tre filmer som dominerer årets Amandanominasjoner som Den norske filmfestivalen og Amandakomiteen presenterte i dag: Både Utøya 22. JuliHva vil folk si og Thelma er nominert i kategoriene beste norske kinofilm,  beste regi, beste manus og beste kvinnelige skuespiller.  I tillegg er både Thelma og Utøya 22. Juli nominert for beste foto, og Thelma og Hva vil folk si fikk hver sin nominasjon for beste mannlige skuespiller. Hver enkelt av disse filmene er også godt representert innen de mer tekniske priskategoriene. Samlet sett fikk Thelma hele 12 nominasjoner.

Filmen Skyggenes dal smøg seg inn med den tredje nominasjonen for beste foto, og outsidere som Rett vest og Now its darker nominert for beste mannlige birolle. I tillegg fikk Now its dark en nominasjon for beste musikk. Også kinosuksesser som Den 12.mann og Adjø Montebello er representert i flere av kategoriene, som lyd, klipp og produksjonsdesign.


Her er de nominerte

Her er alle de nominerte:

Beste norske kinofilm
Hva vil folk si – Produsent Maria Ekerhovd for Mer Film, regi Iram Haq
Thelma – Produsent Thomas Robsahm for Motlys, regi Joachim Trier
Utøya 22. juli
 – Produsenter Finn Gjerdrum og Stein B. Kvae for Paradox, regi Erik Poppe

Beste barnefilm
Elias og Storegaps hemmelighet – Produsent Sigurd Slåttebrekk for Animado, regi Simen Alsvik og Will Ashurst
Los Bando
 – Produsenter Trine Aadalen Lo og Nicholas Sando for Filmbin, regi Christian Lo
Ekspedisjon Knerten
 – Produsenter Finn Gjerdrum og Stein B. Kvae for Paradox, regi Andreas J. Riiser

Beste regi
Iram Haq – Hva vil folk si
Joachim Trier – Thelma
Erik Poppe – Utøya 22. juli

Beste kvinnelige skuespiller
Maria Mozhdah – Hva vil folk si
Eili Harboe – Thelma
Andrea Berntzen – Utøya 22. juli

Beste mannlige skuespiller
Adil Hussain – Hva vil folk si
Henrik Rafaelsen – Thelma
Leon Bashir – Gjengangere

Beste kvinnelige birolle
Anne Marit Jacobsen – Norske byggeklosser
Kaya Wilkins – Thelma
Solveig Koløen Birkeland – Utøya 22. juli

Beste mannlige birolle
Ingar Helge Gimle – Rett vest
Reidar Wayne Ewing – Now It’s Dark
Kim Sørensen – Gjengangere

Beste filmmanus
Siv Rajendram Eliassen og Anna Bache-Wiig – Utøya 22. juli
Eskil Vogt og Joachim Trier – Thelma
Iram Haq – Hva vil folk si

Beste foto
Jakob Ihre – Thelma       
Martin Otterbeck – Utøya 22. juli
Marius Matzow Gulbrandsen – Skyggenes dal

Beste produksjonsdesign/scenografi
Astrid Sætren og Sebastian Ekeberg – Adjø Montebello
Roger Rosenberg – Thelma
Mikael Varhelyi – Den 12. mann

Beste visuelle effekter
Lars Erik Hansen (Gimpville), Morten Jacobsen (Storm Studios), Alexander Kadim (VARG Studios) og Arne Kaupang – Den 12. mann
Esben Syberg (Shortcut) – Thelma
Torgeir Busch (Storyline Studios) – Adjø Montebello

Beste musikk
Ola Fløttum – Thelma
Thomas Dybdahl – Now It’s Dark
Chirag Rashmikant Patel, Magdi Ytreeide Abdelmaguid, Kjetil Røst Nilsen og Thomas Kongshavn – Adjø Montebello

Beste klipp
Olivier Bugge Coutté – Thelma
Jonas Aarø og Thomas Trælnes – Adjø Montebello
Janus Billeskov Jansen og Anne Østerud – Hva vil folk si

Beste lyddesign
Gisle Tveito – Thelma
Gisle Tveito – Utøya 22. juli
Christian Schaanning – Den 12. mann

Beste kortfilm
Myrhull – regi Torfinn Iversen, produsent Julia Andersen for EdelZek
No Man is an Island – 
regi og produsent Ali Parandian for Anicca Pictures
Odd er et egg – 
regi og produsent Kristin Ulseth for Qvisten Animation AS

Beste dokumentarfilm
Per Fugelli: Siste resept – regi Erik Poppe, produsenter Finn Gjerdrum og Stein B. Kvae for Paradox
Røverdatter – 
regi Sofia Haugan, produsent Carsten Aanonsen for Indie Film
Bjarne vil ikke på film – 
regi og produsent Weronica Nitsch

Beste utenlandske kinofilm
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri  – regi Martin McDonagh, distributør Twentieth Century Fox Norway
The Shape of Water
 – regi Guillermo del Toro, distributør Twentieth Century Fox Norway
Call Me By Your Name 
– regi Luca Guadagnino, distributør United International Pictures
The Florida Project – regi Sean Baker, distributør Norsk Film Distribusjon
Loving Vincent – 
regi Dorota Kobiela og Hugh Welchman, distributør Selmer Media

I tillegg deles Amandakomiteens Gullklapper og Amandakomiteens Ærespris ut samt Folkets Amanda (publikumsavstemning). Til sammen skal det deles ut 20 priser.

Amandajuryene 2018:

Amandajuryen:
Ingvild Holthe Bygdnes, skuespiller
Steven Elvesæter, vfx-supervisor
Lars Fuglevik, programsjef
Gunn Tove Grønsberg, lyddesigner
Hanne Hagerup, manusforfatter
Kate Havnevik, filmkomponist
Are Heidenstrøm, produsent
Espen Klouman Høiner, skuespiller
Johan Kaos, regissør
Kristine Knudsen, produsent
Solveig Melkeraaen, regissør
Ingrid Mæhre, klipper
Thor Aarrestad, fotograf

Jury for Beste utenlandske kinofilm:
Hanne Jacobsen, daglig leder Bømlo kino
Geir Hammerø, kinosjef Molde kino
Øystein Simonsen, kinosjef Tysvær kino
Kristin Kildal, kinosjef Rana Kino
Stein Sørensen, programsjef Bergen Kino

Filmene som ble vurdert:

Spillefilm
Thelma, regi Joachim Trier
Hva vil folk si, regi Iram Haq
Skyggenes dal, regi Jonas Matzow Gulbrandsen
Gjengangere, regi Leon Bashir
Juleblod, regi Reinert Kiil
Kurt Josef Wagle og mordmysteriet på Hurtigruta, regi Tommy Wirkola og Stig Frode Henriksen
Hjemsøkt, regi Carl Christian Raabe
Kometen, regi Bård Røssevold
Den 12. mann, regi Harald Zwart
Rett vest, regi Henrik Martin Dahlsbakken
Now It’s Dark, regi Arild Østin Ommundsen
Utøya 22. juli, regi Erik Poppe
Norske byggeklosser, regi Arild Frölich
Vann Over Ild, regi Joern Utkilen

Barnefilm
Askeladden – I Dovregubbens Hall, regi Mikkel B. Sandemose
Elias og Storegaps hemmelighet , regi Simen Alsvik og Will Ashurst
Karsten og Petra lager teater , regi Arne Lindtner Næss og Aurora Langaas Gossè
Ekspedisjon Knerten, regi Andreas J. Riiser
Los Bando, regi Christian Lo
Brillebjørn på bondegården, regi Maiken Marstrander
Detektivbyrå Nr. 2 – Operasjon Mørkemann, regi Grethe Bøe

Dokumentarfilm
Prebz&Dennis – The Movie, regi Kaspar Synnevåg
Per Fugelli: Siste Resept, regi Erik Poppe
Røverdatter, regi Sofia Haugan
Hatets Vugge, regi Håvard Bustnes
Natta pappa henta oss, regi Steffan Strandberg
Adjø Montebello, regi Thea Hvistendahl