Corner Sport starter Jack & Jones-avdeling

Sportsbutikken Corner Sport har vokst jevnt og trutt de siste åra. Nå ønsker de å stoppe en nedadgående trend i handelsmønsteret på Stokmarknes og starter egen butikk i butikken.

Håvard Myhra og Einar Pihl i Corner Sport er klare for å begi seg ut på nye eventyr med et nytt segment i butikken på Stokmarknes.  Foto: Knut Ivar Aarstein

Hadsel

11. april sikter de seg inn og åpne en Jack & Jones-avdeling i butikklokalene i Stokmarknes sentrum. Planene har de hatt i et halvt års tid, og alt er klappet og klart.

– Nå venter vi bare på innredning og varene. Målet er å starte opp innen 11. april. Da kommer vi i gang før påske og gir også et tilbud i forkant av 17. mai, sier Einar Phil som eier og driver Corner Sport sammen med Håvard Myhra.


Karene på hjørnet

Corner sport blir endelig en skikkelig hjørnebutikk. - Dette har vi ventet lenge på, sier Einar Pihl.

 

Vil snu en trend

Men hvorfor begir de seg så ut på dette nå?

– Det har jo vært en del nedleggelser på Stokmarknes og Hadsel de siste årene. Så vi begynte å se på hva det var vi kunne bidra med. Jeg har ikke tall på hvor mange ganger vi har hatt mannfolk konene deres innom med spørsmål om vi har det og det av klær i nettopp segmentet som Jack & Jones tilbyr, så denne tanken har ligget og modnet over tid, sier Phil og fortsetter:

– Først så vi på lokaler, men slo det fort fra oss. Så innså vi at konseptet ikke krevde mer plass enn at vi kunne ha Jack & Jones som en butikk i butikk.

30-40 kvadratmeter

Planen er å sette av 30-40 kvadratmeter av butikkmassen på 730 kvadratmeter. Og utvalget blir herreklær.

– Det er det herreklær som mangler på Stokmarknes. Det er det «hullet» vi ønsker å fylle. Dameklær holder vi oss unna, for det har vi både på Stokmarknes og på Melbu. Vi ønsker ikke å gå andre i næringa, men supplere og fylle et behov slik at folk kanskje bli værende på Stokmarknes og handle istedenfor å dra andre plasser.


Corner Sport i medvind:

– Nå ser vi resultatet av målrettet jobbing

Corner Sport på Stokmarknes opplevde et fantastisk 2016. Nå håper de på ytterligere vekst i 2017.

 

Basisklær

Phil sier videre at utvalget blir basis herreklær med alt fra t-skjorter, skjorter, jeans, jakker, boksere, sokker og flere av det som Jack & Jones har i sitt basis-sortiment.

– Vi holder oss unna dress-segmentet. Det er de flinke på hos Herregalleriet og Agent, legger Phil til.


Arena Sport på Melbu med 300.000 mindre i omsetning i 2016:

– Vi er nede i ei smertegrense nå

Etter en nedgang på rundt 300.000 kroner i omsetning innrømmer eier og driver, Toni Gjessing, at han er nede i ei smertegrense.

 

Trend

Trenden over det ganske land er at det blir tøffere og tøffere for butikker å klare konkurransen fra nett og de store kjedene. Phil har lagt merke til at flere og flere butikker søker andre segmenter å utvikle.

– Vi har vært på en del konferanser i de siste åra. Og der har det blitt fortalt at trenden er at flere sportsbutikker på små plasser gjør nettopp det vi gjør nå. Jack & Jones er allerede inne i sportsbutikker over hele Norge. Så det er noe de har gode erfaringer med også.

– Positivt at de satser

Leder i Hadsel næringsforening, Toni Gjessing, er glad for nysatsingen:

– Jeg tenker at alt som åpnes av nytt er kjempebra. De er jo den største aktøren innen detaljhandel i Hadsel. At de tar et ansvar og bygger opp er kjempebra. Det viktige er at vi har mest mulig tilbud i Hadsel. Vi trenger et så bredt tilbud i Hadsel som mulig, så det er utrolig bra de bidrar.


Resultatregnskap Corner Sport
RESULTATREGNSKAP i hele 100020172016201520142013
Valutakode20172016201520142013
Sum salgsinntekter13 14211 68110 58210 27210 048
Annen driftsinntekt00000
Sum driftsinntekter13 14211 68110 58210 27210 048
Varekostnad9 0477 8367 4196 9406 918
Beholdningsendringer00000
Lønnskostnader2 2082 1161 9731 9291 738
Herav kun lønn1 9611 9081 7801 7511 573
Ordinære avskrivninger1510151515
Nedskrivning-----
Andre driftskostnader1 5291 2551 1641 2201 256
Driftsresultat34446512169122
Inntekt på invest. annet foretak i sm konsern00000
Inntekt på investering i datterselskap00000
Sum annen renteinntekt82223
Inntekt på invest. i tilknyttet selskap00000
Sum annen finansinntekt09000
Sum finansinntekter811223
Nedskrivning fin. anleggsmidler-----
Sum annen rentekostnad5251437674
Andre finanskostnader4231212122
Sum annen finanskostnad4231212122
Sum finanskostnader9381639796
Resultat før skatt259394-507429
Sum skatt678502312
Ordinært resultat192310-505018
Ekstraordinære inntekter-----
Ekstraordinære kostnader-----
Skatt ekstraordinært00000
Årsresultat192310-505018
Utbytte230----
Konsernbidrag-----