Boken handler om livet i Jehovas vitner og tar utgangspunkt i en tidsperiode fra midten av 1960-tallet og frem til i dag.
Romanen handler om en åtte år gammel jente som får livet snudd opp ned da onkelen overtaler moren hennes til å bli et Jehovas Vitne. Jenta får problemer med å fatte at alle utenfor menigheten er onde mennesker som følger Satan. Forfatteren har intervjuet flere personer fra miljøet i og rundt Jehovas Vitne, og har samlet inn deres opplevelser.
Olsen gir leseren innblikk i hvordan det er å vokse opp i en rigid sekt, og skildrer et miljø hvor Bibelens ord er hevet over menneskelige følelser og forstand. Videre handler boken om hvordan det er å vokse opp i en menighet der alle følger med, og ser hva du gjør.
Tidligere har Olsen gitt ut tre barnebøker om Trippelgjengen.