Fortsetter med digitale gudstjenester i sommer

Menighetene i Vesterålen fortsetter å samarbeide om digitale gudstjenester utover sommeren.

(Fra venstre): Egil Hitland, Helge Mikalsen, Merete Schuman Thorsen, Tove Yttervik og Tina Grongstad Dishington. 

Sortland


I forbindelse med at det ikke har vært mulig å gjennomføre vanlige gudstjenester denne vinteren på grunn av koronaepedemien, har meninghetene i Vesterålen samarbeidet om digitale gudstjenester. Det ønsker de å fortsette med.

– En erfarer at dette når bredt ut, særlig når programmene legges på sosiale media og folk deler linker med sine følgere og Facebook-venner, heter det i en pressemelding.

Utover sommeren og tidlig høst vil det bli lagt ut en gudstjeneste hver søndag, spilt inn fra 18 ulike kirker og kirkesteder i Vesterålen, med utgangspunkt i det som er særegent for de ulike kirkestedene.

Den første gudstjenesten, som finner sted i Sortland kirke 1. pinsedag, legges blant annet ut på ut på YouTube og menighetenes hjemmesider. Disse digitale gudstjenestene kommer i tillegg til de fysiske gudstjenestene som arrangeres i sommer.