Lærer kjendiser å skjære torsketunger i beste sendetid
Filmen er en av to nominerte i kategorien «Beste barnefilm» og «Beste dokumentar».
– Dette har vært utrolig rørende og fantastisk
Filmen fikk stor nasjonal oppmerksomhet under premieren i mars med blant annet tid for regissøren og filmens to hovedpersoner Tobias (11) og Ylva (9) på Lindmo på NRK.
Alle de nominerte:
Se listen over alle de nominerte her:
Beste norske kinofilm:
«Børning 2»: Produsent John M. Jacobsen for Filmkameratene, regi Hallvard Bræin
«Dyrene i Hakkebakkeskogen»: Produsenter Ove Heiborg, Elisabeth Opdal og Eirik Smidesang Slåen for Qvisten Animasjon, regi Rasmus A. Sivertsen
«Kongens nei»: Produsenter Finn Gjerdrum og Stein B. Kvae for Paradox, regi Erik Poppe.
Beste barnefilm:
«Dyrene i Hakkebakkeskogen»: Produsenter Ove Heiborg, Elisabeth Opdal og Eirik Smidesang Slåen for Qvisten Animasjon, regi Rasmus A. Sivertsen
«Snekker Andersen og Julenissen»: Produsenter Are Heidenstrøm og Martin Sundland for Fantefilm, regi Terje Rangnes
«Tungeskjærerne»: Produsent Ingvil Giske for Medieoperatørene, regi Solveig Melkeraaen.
Beste regi:
Erik Poppe: «Kongens nei»
Izer Aliu: «Fluefangeren»
Kim Hiorthøy: «The Rules for Everything»
Beste kvinnelige skuespiller:
Ruby Dagnall: «Rosemari»
Tuva Novotny: «Rosemari»
Tindra Hillestad Pack: «The Rules for Everything»
Beste mannlige skuespiller:
Anders Baasmo Christiansen: «Hoggeren»
Jesper Christensen: «Kongens nei»
Kristoffer Joner: «Hjertestart»
Beste kvinnelige birolle:
Gisken Armand: «Gilberts grusomme hevn»
Kjersti Tveterås: «Løvekvinnen»
Sarah Francesca Brænne: «The Rules for Everything»
Beste mannlige birolle:
Anders Baasmo Christiansen: «Kongens nei»
Bjarne Syversen og Terje Syversen: «Hoggeren»
Karl Markovics: «Kongens nei»
Beste filmmanus:
Hilde Susan Jægtnes, Jorge Camacho og Arild Andresen: «Hjertestart»
Harald Rosenløw Eeg og Jan Trygve Røyneland: «Kongens nei»
Izer Aliu: «Fluefangeren»
Beste foto:
Øystein Mamen : «The Rules for Everything»
Nils Eilif Bremdal: «Fluefangeren»
John Christian Rosenlund: «Kongens nei»
Beste produksjonsdesign/scenografi
Karl Júlíusson : «Løvekvinnen»
Maria Ducasse : «The Rules for Everything»
Peter Bävman: «Kongens nei»
Beste visuelle effekter:
Torgeir Busch, Ivar André Rystad og Lars Erik Hansen: «Børning 2»
Álvaro Alonso Lomba: «Dyrene i Hakkebakkeskogen»
Arne Kaupang: «Kongens nei»
Beste musikk:
Gaute Storaas: «Dyrene i Hakkebakkeskogen»
Johan Söderqvist : «Kongens nei»
Kim Hiorthøy : «The Rules for Everything»
Beste klipp:
Einar Egeland: «Kongens nei»
Even Sigstad: «Supervention 2»
Robert Stengård: «Barneraneren»
Beste lyddesign:
Petter Fladeby og Vidar Grande: «Børning 2»
Baard H. Ingebretsen og Tormod Ringnes: «Dyrene i Hakkebakkeskogen»
Christian Schaanning: «Kongens nei»
Beste kortfilm:
«Fanny»: produsent Andrea Ottmar, regi Halfdan Ullmann Tøndel
«Min søster»: produsent Nina Maria Barbosa Blad og barna i hovedrollene Filippa og Lina
«The Absence of Eddy Table»: produsent Eric Vogel, regi Rune Spaans
Beste dokumentarfilm:
«69 minutter av 86 dager»: regi Egil Håskjold Larsen, produsent Tone Grøttjord-Glenne
«Nowhere to Hide»: regi Zaradasht Ahmed, produsent Mette Cheng Munthe-Kaas
«Tungeskjærerne»: regi Solveig Melkeraaen, produsent Ingvil Giske
Beste utenlandske kinofilm:
«Arrival»: regi Denis Villeneuve
«Jeg, Daniel Blake»: regi Ken Loach
«La La Land»: regi Damien Chazelle
«Manchester by the Sea»: regi Kenneth Lonergan
«Moonlight»: regi Barry Jenkins